بوتاکس
بوتاکس پیشانی یکی از روش های بسیار مشهور برای درمان چین و چروک صورت و اخم می باشد. البته این روش درمانی معایبی نیز دارد که شاید برای همگان شناخته شده نباشد. شما در این مقاله می توانید با اصلی ترین مزایا و معایب تزریق بوتاکس آشنا شوید. بوتاکس یکی از روش های شناخته شده برای درمان چین و چروک در محل های مختلف صورت از جمله پیشانی، گونه ها، دور چشم و دیگر نواحی می باشد. بوتاکس از طریق تزریق بوتاکس وارد بدن می شود و در محل مورد نظر باعث فلج کردن عضلات انقباضی می شود. بوتاکس در واقع سم آماده شده باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم می باشد. پس از تزریق بوتاکس در محل پیشانی این ماده جذب عضلات مورد نظر می شود و به مرور زمان از آزاد شدن ماده ای که باعث انقباض عضلات می شود، جلوگیری می کند. به این صورت دیگر چین و چروک ها شما را آزار نمی دهند و تا مدت زمان خاصی می توانید از داشتن صورتی صاف و زیبا لذت ببرید. کارایی این دارو برای افرادی که دارای چین و چروک سطحی تری هستند، بیشتر است و اثربخشی بسیار زیادی دارد. اما در استفاده از این دارو باید دقت لازم انجام شود و برای تزریق بوتاکس باید به پزشک متخصص در کلینیک زیبایی بهترین کلینیک تزریق بوتاکس در تهران مراجعه کنید و از تزریق بوتاکس با قیمت مناسب برخوردار شوید.

بوتاکس چیست ؟
بوتاکس یکی از روش های درمانی است که بیشتر جنبه آرایشی دارد و برای کاهش و یا از بین بردن چین و چروک های بدن مورد استفاده قرار می گیرد. بوتاکس از ترکیبات سم بوتولیسم ساخته شده است و از طریق فلج برخی عضلات منجر به از بین بردن چروک های بدن می شود. مکانیسم عملکرد بوتاکس از طریق شل کردن عضلات است. بوتاکس معمولا در مطب پزشکان متخصص انجام می شود و نیازی به بستری و یا بیهوشی ندارد. البته در برخی موارد و متناسب با خواست بیمار از بیهوشی موضعی هم ممکن است استفاده شود. تزریق بوتاکس یکی از روش هایی است که کاربردهای زیادی دارد به همین دلیل آگاهی از مراقبت بعد از تزریق بوتاکس اهمیت زیادی پیدا می کند. در ادامه این مطلب با مهمترین نکات درباره مراقبت بعد از تزریق بوتاکس آشنا می شویم.

 

مزایای بوتاکس پیشانی
علاوه بر دلیل اصلی استفاده از بوتاکس یعنی فلج کردن عضلات بدن که از چین و چروک جلوگیری می کند، بوتاکس پیشانی مزایا دیگری نیز دارد. دومین مزیت استفاده از بوتاکس پیشانی حفظ زیبایی و جوانی پوست است. اگر می خواهید پوستی جوان تر و شاداب تر داشته باشید و زیبایی آن را دو چندان کنید، می توانید از این بوتاکس پیشانی استفاده کنید. علاوه بر این ها نتایج نشان می دهد بوتاکس پیشانی می تواند اثر بخشی زیادی بر روی افرادی داشته باشد که تعریق زیادی دارند. همچنین این نتایج در برخی افراد دیده شده است که بوتاکس باعث کاهش دردهای میگرنی و سردردها شده است. البته هنوز نمی توان به طور دقیق این موضوع را عنوان کرد. علاوه بر این در مردانی که دچار بزرگی غده پروستات هستند، دیده شده است که تزریق بوتاکس در آنها باعث کوچکتر شدن این غده می شود.

 

چه کسانی نباید بوتاکس تزریق بوتاکس کنند؟
به هیچ وجه نباید بوتاکس کنند؛ چرا که انجام این کار عوارض بسیار زیادی برای سلامتی آنها خواهد داشت. از جمله این افراد می توان به افرادی که سنی کمتر از 18 سال یا بیشتر از 75 سال دارند، اشاره کرد. همچنین زنان باردار نیز بهتر است از انجام این کار خودداری کنند. افرادی که دچار بیماری های مربوط به انعقاد خون هستند و از داروهای انعقادی استفاده می کنند، هرگز نباید این کار را انجام دهند. افرادی که دچار بیماری های قلبی و عروقی هستند و یا از بیماری های عفونی رنج می برند نیز بوتاکس برایشان ممنوع است. همچنین افرادی که در دو هفته اخیر واکسیناسیون انجام داده اند نیز نباید بوتاکس پیشانی را انجام دهند.

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس
مراقبت بعد از تزریق بوتاکس اهمیت بسیار زیادی دارد و شاید اهمیت آن با کیفیت کار انجام شده برابری کند. مهمترین اعمال برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس به شرح زیر هستند:
1- یکی از مهمترین نکاتی که درباره مراقبت بعد از تزریق بوتاکس باید به آن توجه کنید لمس نکردن قسمت تزریق است. مخصوصا از ماساژ دادن نواحی مورد نظر حداقل تا 24 ساعت پرهیز کنید. این کار باعث می شود ماده تزریق شده به سایر نواحی پوست نیز منتقل شود.
2- بعد از تزریق بوتاکس از مصرف الکل پرهیز کنید.
3- یکی دیگر از نکات برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس پرهیز از فعالیت های فیزیکی سنگین است.
4- کسانی که بعد از تزریق بوتاکس متوجه کبودی در قسمت های مورد نظر شدند می توانند از آرنیکا و یا ویتامین K استفاده کنند.
5- یکی از مهمترین موارد برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس پرهیز از لایه برداری هایی مانند میکرودرم و سایر لایه برداری های شیمیایی است.
6- بعد از تزریق بوتاکس در صورت ناراضی بودن از نتیجه کار می توانید آن را ترمیم کنید.
7- در صورتی که بعد از تزریق بوتاکس متوجه عوارض جانبی شدید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.
همانطور که دیدید بعد از تزریق بوتاکس ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید به همین دلیل مراقبت بعد از تزریق بوتاکس تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت کار دارد.

استحمام بعد از تزریق بوتاکس
یکی از مواردی که برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس باید به آن توجه کرد استحمام است که افراد زیادی با آن مشکل دارند. مسلما حمام کردن بعد از تزریق بوتاکس هیچ گونه مانعی ندارد اما نکته ای که باید به آن توجه کنید و جزو موارد مراقبت بعد از تزریق بوتاکس است گرمای زیاد آب است. بالا بودن دمای آب باعث می شود ماده تزریق شده تغییر حالت دهد و نتیجه نامطلوبی از تزریق بدست آید. بنابراین سعی کنید از ماندن در وان حمام، پاک کردن صورت با آب بسیار داغ و یا استفاده از حمام بخار پرهیز کنید.

فعالیت های بعد از تزریق بوتاکس
مسلما مراقبت بعد از تزریق بوتاکس تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد آن خواهد داشت و باید به دقت مورد توجه قرار بگیرد. اما همه موارد به مباحث ذکر شده محدود نمی شود و باید نکات بیشتری را مد نظر قرار دهید. معمولا بیماران بعد از تزریق بوتاکس به فعالیت های عادی خود مانند حمام آفتاب و یا سونا ادامه می دهند این موارد تاثیر زیادی بر بوتاکس دارد و می تواند اثرات آن را از بین ببرد. سعی کنید به مدت 2 هفته بعد از تزریق بوتاکس در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. نیم ساعت پس از این کار باید به مدت 10 تا 15 دقیقه یک بار اجازه دهید عضلات صورت استراحت کنند. استفاده از آب انبه تاثیر زیادی بر کاهش کبودی و ورم دارد. ماده ای که برای تزریق بوتاکس مورد استفاده قرار می گیرد بین 3 تا 5 روز به فرصت احتیاج دارد تا بهترین نتیجه را نشان دهد. بیشترین نتیجه تزریق بوتاکس تقریبا بعد از 14 روز از تزریق قابل مشاهده است.

خطرات احتمالی تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس خطری برای مصرف کننده ندارد اما دقت کنید که یکی از مهمترین نکات در مورد تزریق بوتاکس این است که توسط پزشک متخصص و در بهترین کلینیک تخصصی و زیبایی تهران انجام شود. با مراجعه به بهترین مرکز تخصصی و زیبایی می توانید از قیمت و هزینه آن مطلع شوید. البته این روش نیز مانند بسیاری از روش های درمانی ممکن است عوارض احتمالی داشته باشد اما این عوارض بسیار کم و در واقع نادر هستند. در صورتی که بعد از تزریق بوتاکس با مشکلاتی نظیر اختلال در بینایی، ایجاد حساسیت و واکنش های آلرژیک مانند تورم شدید و یا تنگی نفس، ضعف عضلانی و یا اختلال در بینایی و صحبت کردن مواجه شدید حتما در سریع ترین زمان ممکن به پزشک خود مراجعه کنید.
از آنجایی که ماده بوتاکس باعث تضعیف و فلج عضلات می شود در اثر حرکت کردن به سایر نواحی می تواند منجر به بی حسی آن قسمت ها شود. البته این عوامل جزء عوارض احتمالی و بسیار نادر بوتاکس هستند که در صورت انجام شدن در کلینیک تزریق بوتاکس معتبر دیگر نگران این عوارض نخواهید بود.

بدیهی است که تزریق بوتاکس مانند هر روش دیگر عوارضی نیز دارد. در زیر به شایع‌ترین عوارض بوتاکس اشاره می‌کنیم.
عوارض جانبی بوتاکس
• درد
• ورم
• عفونت
• قرمزی
• خارش
• سر درد
• کبودی
• خون ریزی
• گردن درد و کمر درد
• واکنش‌های آلرژیک
خوشبختانه عوارض جانبی بوتاکس موقت بوده و بعد از چند روز از بین می‌رود.
یکی از مشکلاتی که ممکن است برای افراد ایجاد شود پف و ورم چشم بعد از تزریق است.

پف و ورم چشم بعد از تزریق بوتاکس
بعد از تزریق بوتاکس دور چشم، ممکن است با این مشکل مواجه شوید. بعد از تزریق معمولا چشم‌ها خشک، قرمز و پر از آب می‌شود. در این صورت بیماران متوجه افتادگی و یا ورم پلک‌ها می‌شوند. همانطور که اشاره شد عوارض جانبی بعد از تزریق بوتاکس موقتی بوده و بعد از چند روز از بین می‌رود. پف و ورم چشم نیز بعد از 4-6 هفته ناپدید خواهد شد. در غیر این صورت بهتر است به پزشک مراجعه شود. با این حال بعد از تحقیقات انجام گرفته توسط متخصصان چند راهکار ساده برای رفع این مشکل معرفی شده است.
درمان ‌ورم و پف چشم بعد از تزریق بوتاکس
خوشبختانه برای درمان این مشکل نیازی به دارو نیست پف و ورم چشم معمولا با چند روش ساده که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد به سادگی از بین می‌روند.
• یکی از راهکارهای ساده برای درمان ‌ورم و پف چشم بعد از بوتاکس استفاده از پد و یا حوله داغ است. گرما با افزایش جریان مویرگی ورم را برطرف می‌کند
• پلک زدن سریع، صبح‌ها بعد از بیدار شدن از خواب یکی دیگر از روش‌های درمان پف و ورم بعد از تزریق بوتاکس استپ
• روش دیگر برای حل این مشکل ماساژ پلک است. ماساژ پلک باعث افزایش جریان وریدی خواهد شد
در صورتی که بعد از انجام روش‌های فوق به نتیجه نرسیدید، حتما به پزشک مراجعه کنید
افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس
افتادگی پلک یکی دیگر از عوارضی جانبی بوتاکس است. این مشکل نیز بعد از 4 الی 6 هفته از بین می‌رود. با این حال روش‌هایی برای درمان این عارضه نیز وجود دارد